Erkenden de Daha Erken

Erkenden de Daha Erken

Malum…

Salı günü MHP lideri Sayın Bahçeli erken seçim ile ilgili bir tarih ortaya attı.

Olur mu?.. Ülke faydasına mıdır?... Durup dururken nerden çıktı?...

Derken…

Sayın Erdoğan’dan çok daha farklı bir hamle geldi… Hem de tahminlerin de ötesinde…

Halihazırda görev yapan Meclis aynı zamanda “Gazi” olmuş bir Parlamento… Milletvekilleri bu hassas süreçte hassas bir şekilde görev üstlendiler.

Yeni yüzlerle… Yeni adaylarla mı seçime girilir, bilinmez…

Ama… Seçim tarihi olarak yakın bir günde karar kılınmış olmasını; ekonomi ve özel sektör bakımından ani bir karar da olsa olumlu bir durum teşkil ettiği kanaatindeyim.

Zira ekonomi ve özel sektör her zaman seçim sonrasını görmek ve basiretinin uzaklık mesafesini artırmak için çaba sarf eder. Seçim tarihinin kısa bir süre sonra yapılacak olması bu bağlamda müspet karşılanacaktır.

Gazi Meclis’in yaşadıkları…

Önemli bir misyon yüklenen Gazi Meclis, 1922’den bu yana yaşanmayan olaylarla ve hainliklerle karşı karşıya kaldı.

Darbe gecesinde milletimizin gösterdiği emsalsiz kahramanlık ve direnç; sonraki nesiller için de bir “mihenk taşı” ve “önemli bir miras”tır.

Akabinde gece-gündüz demeden tutulan bir aylık demokrasi nöbetleri bu büyük milletin seçimine (tercihlerine), istiklaline, istikbaline ve devletine sahip çıkma iradesinin bir sembolü olmuştur.

Yeni Kapı'da milyonlarca vatandaşımızın ve siyasi partilerin -her ne kadar daha sonra bu RUH’tan ayrılanlar olsa da- katılımıyla gerçekleştirilen muazzam miting…

Tüm bu birlik ve beraberlikler milletimizin hem içeriye hem dışarıya verdiği açık ve net mesajın kenar ve köşe taşları olmuştur.

24 Haziran seçim kararının ve sonuçlarının şimdiden hayırlı olması; devlet, ülke ve milletimizin çok daha üst seviyelere çıkması için pozitif sonuçlar vermesi en büyük temennim ve dileğim.

Ekonomiyi nasıl etkiler?...

Erken seçim kararına piyasaların ilk tepkisi olumlu oldu.

İş dünyası, 24 Haziran tarihini; bir an önce normal sürece girmek (seçim sürecinden en kısa zamanda çıkmak) istemenin mesajı olarak algıladı… Bu bakış açısını, açıkçası olumlu bulduğumu ifade etmek isterim.

İş dünyası, ekonomik belirsizliklerin ortadan kalkması ve ekonomik yapısal reformların daha sağlıklı yapılabilmesi için; seçim kararını bu bağlamda yerinde bir tercih olarak karşıladı, diyebiliriz.

Seçime takılmadan…

Hangi seçim olursa olsun… İmal etmeye, ürettiğimizi satmaya, yatırım yapmaya devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Zira yeni sistemde “hükümetin kurulamaması” gibi bir sıkıntı ile karşılaşma ihtimali yok.

Bununla beraber ekonominin ve çarklarının döndüğü daha üst seviyede bir sistem oturtmak zorundayız.

Tabi ki, bu zor bir süreç. Geç başladık… Ancak yarınlarımız için ne olursa olsun çarkları dönen, “falan tarihi de!... geçirelim de!... ondan sonra bakalım” endişelerini ortadan kaldıran, faydalı olanı öne çıkaran “optimum” bir sitemi teşekkül etmek zorundayız.

Bu kadar yol aldık… Sonrasını başaracak güç ve iradeye de sahip olduğumuza inanıyorum…

(21.04.2018 tarihli Milat Gazetesinde yayımlanmıştır)

Yorumlar

444 4 208 0 342 220 50 15 info@ahmetgüzel.com.tr
İncilipınar Mah. Gazimuhtar Paşa Blv. Nişantaşı Sk. Tekerekoğlu İş Mrk. Kat:4 No:94 Şehitkamil/GAZİANTEP

Tüm Hakları Saklıdır. © 2019